HomeSecurityAlarm SystemsTactical Releases Aussie-Made TPS13-3.5DC Switchmode Power Supply
Tactical Releases Aussie-Made TPS13-3.5DC Switchmode Power Supply
Bookmark
Page is Bookmarked
RECOMMENDED
WEATHER
Sydney
scattered clouds
19.6 ° C
20.8 °
18.7 °
78%
5.7m/s
40%
Thu
20 °
Fri
21 °
Sat
20 °
Sun
21 °
Mon
22 °
Latest Articles
RECOMMENDED
Tactical Power Products has released the Australian-made TPS13-3.5DC 13.5Vdc 3.5A Switchmode power supply, which is designed for access control and alarm installations.
Featuring heavy duty aluminium construction, which offers excellent heatsinking, the power supply is equipped with features that include 13.5vdc 3.5A Continuous output, a battery charger delivering 13-5vdc at 300mA, AC present signal via green LED, AC fail via an SPDT relay, and low battery signal via SPDT relay and red LED indication. There’s red LED for reverse battery, fuse failure signalled by red LED, current limit and short circuit protection and operating temperature between 0-40C.